یکشنبه، خرداد ۱۰، ۱۳۸۳

یک نوشته برای اولین کارگاه پژوهشی زبان فارسی و رایانه

این از اولین سمینار ( کارگاه) هائی بود که برنامه ریزی مناسبی داشت. هرچند بدلیل رعایت نشدن برنامه های زمانی ارائه شده، کل سمینار با تاخیر انجام شد .
در این سمینار از قبل تمام مطالب افراد ارائه دهنده بر روی یک کامپیوتر نوت بوک قرار داده شده بود. بنابراین اتلاف وقت جهت آماده سازی مطالب برای ارائه دهندگان بسیار کم بود.
هرچند تعدادی از ارائه دهندگان بدلیل نا آشنائی با کامپیوتر نتوانستند استفاده مناسبی از امکانات ارائه شده ببرند.
در میان سمینارهای ارائه شده ، به سبب نحوه ارائه ( البته منظور در زمینه ترجمه ماشینی است ) چگونگی ارائه خانم دکتر شمس فرد بسیار مناسب و حرفه ای بود.
هرچند بقیه دوستان هم تلاش کرده بودند اما سلیقه بکار رفته در این ارائه بسیار مناسب و زیبا بود بطوریکه در حین ارائه براحتی میشد مطلب را در پرده نمایش دنبال کرد.

به هر حال به برگزار کنندگان این سمینار برای برگزاری مناسب آن تبریک می گویم و امیدوارم که این کارگاه ادامه داشته باشد.

نکته ای که باید اضافه کنم فعالیت زیاد سازمانهای دولتی و خصوصی و دانشگاهی در زمینه پردازش صوت و تبدیل صوت به متن و متن به صوت بود. در زمینه OCR هم کارهای مناسبی انجام شده بود.

بنظر میرسد رقابت زیادی در این زمینه ها وجود ندارد و تعداد افرادی که در زمینه های پردازش زبان طبیعی ( فارسی) کار می کنند در کشور بسیار کم است و نیاز به سرمایه گذاری و حمایت دولت از این پروژها های پژوهشی دیده می شود.

هیچ نظری موجود نیست: